Valhalla  
вернуться   Valhalla > Тематические форумы > Музыка

результат опроса: Лучший альбом COF
The Principle of Evil Made Flesh 2 6,90%
Dusk And Her Embrace 7 24,14%
Cruelty And the Beast 3 10,34%
Midian 5 17,24%
Damnation And a Day 2 6,90%
Nymphetamine 2 6,90%
Посмертный сборник танцевальных ремиксов =) 8 27,59%
проголосовавших: 29. вы ещё не голосовали в этом опросе

Для отправления сообщений необходима Регистрация

опции темы
старый 21.06.2007, 11:42   #81
Member

Проживание: Valhalla

Цитата:
У нас в ДУ одна девушка успешно защитила бакалаврскую на тему символов в лирике этой банды.
Интересно...

Проголосовал за Cruelty And The Beast, потому что это единственный их альбом, который мне хватило терпения послушать до конца... На остальных я засыпаю...
старый 22.06.2007, 12:24   #82
Junior Member

Проживание: Riga

Цитата:
Rivfader посмотреть сообщение
Интересно...
Проголосовал за Cruelty And The Beast, потому что это единственный их альбом, который мне хватило терпения послушать до конца... На остальных я засыпаю...
А мне всё у них нравится. Правда, что разнообразием не сильно радуют, но зато так спится под них!!! особенно в дороге. Из меня критик-то весьма не состоятельный, поэтому и не голосую. А про бакалаврскую узнаю - если девушка разрешит, дам почитать
старый 22.06.2007, 18:01   #83
Member

Проживание: Valhalla

Цитата:
зато так спится под них!!!
Ну вот, я и говорю
старый 22.06.2007, 18:45   #84
Senior Member

Проживание: Прибалтика/Средняя Азия

Цитата:
Rivfader посмотреть сообщение
Ну вот, я и говорю

А почему тады не в люльке? И эта, "Вовочка, вынь руки из под одеяла" (С) :P
старый 22.06.2007, 21:28   #85
Member

хм...а я наивный уже думал потухла тема.В мае энти горячие британские перцы выступали у нас....сказать по этому поводу особо нечего.Не проняло значит,но потраченных кровных тоже не жаль...что бы это значило...
старый 23.06.2007, 11:56   #86
Junior Member

Проживание: Riga

Вот аннотация к вышеупомянутой бакалаврской. Кому реально интересно, скидывайте е-мейлы - отправлю остальное

“Stylistic Peculiarities of Dani Filth’s Lyrics”.
Bachelor Paper.

The aim of the present paper is to explore the use of stylistic devices, symbols, allusions, poetic words and expressions in Dani Filth’s lyrics and to point out its stylistic peculiarities.
The methods of research and data collection: study and analysis of scientific literature on the issue, study and analysis of Dani Filth’s lyrics in order to explore his style of writing, study and analysis of the literature of other writers and poets in order to search for possible allusions.
The outline of the paper: the present paper contains six chapters. The first chapter gives an insight into biography and creations of Dani Filth, whose poems the author of the paper has chosen for the analysis. It includes also several quotes which aim to show what the lyricist himself thinks about his creative work. The second chapter explores vocabulary of Dani Filth’s lyrics, in particular – the use of terms, archaic words, foreignisms, neologisms, etc. In the third chapter the information about the main themes of Dani Filth’s works is presented and examplified. The fourth chapter focuses on the stylistic devices in these particular lyrics. The fifth chapter gives various definitions of the term “symbol” and presents the information about symbols, both traditional and private, which are found in Dani Filth’s lyrics. The sixth chapter focuses on the references to various fictional works, to Bible and to ancient legends and myths which all are found in Dani Filth’s lyrics.
As the result of the research the author has pointed out a great number of stylistic devices, allusions, symbols, archaic and poetic words and expressions which makes these lyrics so colourful and expressive.
Sponsored Links
Для отправления сообщений необходима Регистрация

Тэги
посвящается), памяти, (или, filth, cradle

опции темы